74th Primetime Emmy Awards 2022 Winner List

Emmy Awards

The 74th Primetime Emmy Awards honored the best in American prime time television programming from June 1, 2021, until May 31, 2022, as chosen by the Academy of Television Arts & Sciences (ATAS). The awards ceremony was held live on September 12, 2022 Monday in Los Angeles. “The White Lotus,” “Ted Lasso” and “Succession” picked up some of the biggest awards of the night So Check out the full list of winners and nominees at the Emmys 2022 ceremony below – Emmy Awards Winner List

Emmy Awards Winner and Nominees List

Best drama series

Winner

  • Succession (HBO/HBO Max)

Nominees

  • Better Call Saul (AMC)
  • Euphoria (HBO/HBO Max)
  • Ozark (Netflix)
  • Severance (Apple TV+)
  • Squid Game (Netflix)
  • Stranger Things (Netflix)
  • Yellowjackets (Showtime)

Best comedy series

Winner

  • Ted Lasso (Apple TV+)

Nominees

  • Abbott Elementary (ABC)
  • Barry (HBO/HBO Max)
  • Curb Your Enthusiasm (HBO/HBO Max)
  • Hacks (HBO/HBO Max)
  • The Marvelous Mrs Maisel (Prime Video)
  • Only Murders In The Building (Hulu)
  • What We Do In The Shadows (FX)

Best limited or anthology series

Winner

  • The White Lotus (HBO/HBO Max)

Nominees

  • Dopesick (Hulu)
  • The Dropout (Hulu)
  • Inventing Anna (Netflix)
  • Pam & Tommy (Hulu)

Best Lead actor in a drama series

Winner

  • Lee Jung-jae – Squid Game (Netflix)

Nominees

  • Jason Bateman – Ozark (Netflix)
  • Brian Cox – Succession (HBO/HBO Max)
  • Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
  • Adam Scott – Severance (Apple TV+)
  • Jeremy Strong – Succession (HBO/HBO Max)
  • Zendaya at the Emmy AwardsImage source, Getty Images

Lead actress in a drama series

Winner

  • Zendaya – Euphoria (HBO/HBO Max)

Nominees

  • Jodie Comer – Killing Eve (BBC America)
  • Laura Linney – Ozark (Netflix)
  • Melanie Lynskey – Yellowjackets (Showtime)
  • Sandra Oh – Killing Eve (BBC America)
  • Reese Witherspoon – The Morning Show (Apple TV+)

Best Supporting actor in a drama series

Winner

  • Matthew Macfadyen – Succession (HBO/HBO Max)

Nominees

  • Nicholas Braun – Succession (HBO/HBO Max)
  • Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)
  • Kieran Culkin – Succession (HBO/HBO Max)
  • Park Hae-soo – Squid Game (Netflix)
  • John Turturro – Severance (Apple TV+)
  • Christopher Walken – Severance (Apple TV+)
  • Oh Yeong-su – Squid Game (Netflix)

Best Supporting actress in a drama series

Winner

  • Julia Garner – Ozark (Netflix)

Nominees

  • Patricia Arquette – Severance (Apple TV+)
  • Jung Ho-yeon – Squid Game (Netflix)
  • Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)
  • Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)
  • J Smith-Cameron – Succession (HBO/HBO Max)
  • Sarah Snook – Succession (HBO/HBO Max)
  • Sydney Sweeney – Euphoria (HBO/HBO Max)

Best Lead actor in a comedy series

Winner

  • Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)

Nominees

  • Donald Glover – Atlanta (FX)
  • Bill Hader – Barry (HBO/HBO Max)
  • Nicholas Hoult – The Great (Hulu)
  • Steve Martin – Only Murders In The Building (Hulu)
  • Martin Short – Only Murders In The Building (Hulu)

Best Lead actress in a comedy series

Winner

  • Jean Smart – Hacks (HBO/HBO Max)

Nominees

  • Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs Maisel (Prime Video)
  • Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
  • Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO/HBO Max)
  • Elle Fanning – The Great (Hulu)
  • Issa Rae – Insecure (HBO/HBO Max)

Best Supporting actor in a comedy series

Winner

  • Brett Goldstein – Ted Lasso (Apple TV+)

Nominees

  • Anthony Carrigan – Barry (HBO/HBO Max)
  • Toheeb Jimoh – Ted Lasso (Apple TV+)
  • Nick Mohammed – Ted Lasso (Apple TV+)
  • Tony Shalhoub – The Marvelous Mrs Maisel (Prime Video)
  • Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)
  • Henry Winkler – Barry (HBO/HBO Max)
  • Bowen Yang – Saturday Night Live (NBC)

Best Supporting actress in a comedy series

Winner

  • Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)

Nominees

  • Alex Borstein – The Marvelous Mrs Maisel (Prime Video)
  • Hannah Einbinder – Hacks (HBO/HBO Max)
  • Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
  • Kate McKinnon – Saturday Night Live (NBC)
  • Sarah Niles – Ted Lasso (Apple TV+)
  • Juno Temple – Ted Lasso (Apple TV+)
  • Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)

Best Lead actor in a limited series or movie

Winner

  • Michael Keaton – Dopesick (Hulu)

Nominees

  • Colin Firth – The Staircase (HBO/HBO Max)
  • Andrew Garfield – Under The Banner Of Heaven (FX)
  • Oscar Isaac – Scenes From A Marriage (HBO/HBO Max)
  • Himesh Patel – Station Eleven (HBO/HBO Max)
  • Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)

Best Lead actress in a limited series or movie

Winner

  • Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu)

Nominees

  • Toni Collette – The Staircase (HBO/HBO Max)
  • Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)
  • Lily James – Pam & Tommy (Hulu)
  • Sarah Paulson – Impeachment: American Crime Story (FX)
  • Margaret Qualley – Maid (Netflix)

Best Supporting actor in a limited series or movie

Winner

  • Murray Bartlett – The White Lotus (HBO/HBO Max)

Nominees

  • Jake Lacy – The White Lotus (HBO/HBO Max)
  • Will Poulter – Dopesick (Hulu)
  • Seth Rogen – Pam & Tommy (Hulu)
  • Peter Sarsgaard – Dopesick (Hulu)
  • Michael Stuhlbarg – Dopesick (Hulu)
  • Steve Zahn – The White Lotus (HBO/HBO Max)

Best Supporting actress in a limited series or movie

Winner

  • Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO/HBO Max)

Nominees

  • Connie Britton – The White Lotus (HBO/HBO Max)
  • Alexandra Daddario – The White Lotus (HBO/HBO Max)
  • Kaitlyn Dever – Dopesick (Hulu)
  • Natasha Rothwell – The White Lotus (HBO/HBO Max)
  • Sydney Sweeney – The White Lotus (HBO/HBO Max)
  • Mare Winningham – Dopesick (Hulu)

Best Outstanding variety talk series

Winner

  • Last Week Tonight With John Oliver (HBO/HBO Max)

Nominees

  • The Daily Show With Trevor Noah (Comedy Central)
  • Jimmy Kimmel Live! (ABC)
  • Late Night With Seth Meyers (NBC)
  • The Late Show With Stephen Colbert (CBS)

Best Outstanding competition programe

Winner

  • Lizzo’s Watch Out For The Big Grrrls (Prime Video)

Nominees

  • The Amazing Race (CBS)
  • Nailed It! (Netflix)
  • RuPaul’s Drag Race (VH1)
  • Top Chef (Bravo)
  • The Voice (NBC)

Best Outstanding documentary or non-fiction special

Winner

  • George Carlin’s American Dream (HBO/HBO Max)

Nominees

  • Controlling Britney Spears (New York Times Presents) (FX)
  • Lucy And Desi (Prime Video)
  • The Tinder Swindler (Netflix)
  • We Feed People (Disney+)

Best Outstanding documentary or non-fiction series

Winner

  • The Beatles: Get Back (Disney+)

Nominees

  • The Andy Warhol Diaries (Netflix)
  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy (Netflix)
  • 100 Foot Wave (HBO/HBO Max)
  • We Need To Talk About Cosby (Showtime)

Best Outstanding structured reality program

Winner

  • Queer Eye (Netflix)

Nominees

  • Antiques Roadshow (PBS)
  • Fixer Upper: Welcome Home (Magnolia Network)
  • Love Is Blind (Netflix)
  • Shark Tank (ABC)

Best Outstanding unstructured reality program

Winner

  • Love On The Spectrum US (Netflix)

Nominees

  • Below Deck Mediterranean (Bravo)
  • Cheer (Netflix)
  • RuPaul’s Drag Race Untucked (VH1)
  • Selling Sunset (Netflix)

These are the list of Emmy Awards Winner and Nominees

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Top 10 corrupt country in the world Servify raises $65 million in Series D round Richest person in world Nokia 5710 XpressAudio GoPro Action camera
Top 10 corrupt country in the world Servify raises $65 million in Series D round Richest person in world Nokia 5710 XpressAudio GoPro Action camera
Nokia 5710 XpressAudio Emmy Awards 2022 Apple revealed the iOS 16 and Watch OS 9 Eliza Fletcher Death GoPro Action camera